Pune, Maharashtra
GST No. 27APNPA6725L1ZK
Approx. Rs 9,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Handheld |
| Printing Quality | 300 dpi |
| Printing Speed (M/Minute) | 50 |
| Printing Technology | TIJ |
| Max Print Height | 12.7 mm (0.5 Inch) |
| Max. Print Height | 12.7 mm (0.5 Inch) |
| Mounting | Offline |
| Automation Grade | Manual |
| Brand | RIDHI |
| Body Material | Plastic/ABS |
| Model/Type | M2 |
| Weight | 200g |
| Features | Touch Screen, Barcode/QR Printing |
| BATTERY BACKUP | 2 Hours |
| LANGUAGE | English |
| INK VOLUME | 42ML |
Product Feature
Shape Feature Mini Shape, ABS
Dimension 100X75X47mm
Net weight 280g
Nozzle TIJ Hot Foaming Nozzle
External interface Power and optoelectronic interface, DVI Cable Interface, USB Interface
Character type high-definition printing, dot matrix font, Simplified, Traditional English
Print code Text, date, LOGO, QR code, DM code, barcode
Printing distance 1-10mm (best printing is within 2-5mm)
Automatic print date, time, batch number shift and serial num, etc
Ink type Quick-dry solvent ink, water-based ink.
Ink colour black, white, red, blue, yellow, green, invisible
Ink volume 42ml(usually can print 800,000 characters)
Printing speed 30m/min
Printing line 1-8 lines (adjustable)
Printing height 1.2mm-12.7mm
Adapter Parameters 9.0V 2A AC Input
Printer system Android system
Printing Precision 300-600 DPI
Printer Languages English
Printing material board, carton, stone, pipe, cable, metal, plastic product, electronic, the fibre board, light steel keel, aluminium foil, etc.
Additional Information:
Approx. Rs 17,090 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Handheld |
| Production Speed | 20 Piece/Min |
| Print Technology | TIJ |
| Max Print Height | 12.7 mm (0.5 Inch) |
| Print Resolution | 300 dpi |
| Print Height | 12.7 mm |
| Automation Grade | Manual |
| Ink Type | Water based and Solvent Ink |
| Brand | BENTSAI |
| Capacity | 20 m/min |
| Model Name/Number | RE-B10 |
| Weight | 521 GM |
| Print Speed | 30MTRS PER MIN |
| Carton Size | 220*130*45mm |
| Design | COMPACT |
| Warranty | 1 YEAR |
| Display Type | Android,IOS |
| Consumption | INK CARTRIDGE |
| Country of Origin | Made in India |
Communication mode Wi-Fi
APP Android, IOS
Status Display Green means ready status; blue means printing status; red means alarm status
Languages English, German, Arabic, Spanish, Russian, Japanese, Korean, Italian,
Portuguese, French, Hindi.
Printing Content Text, numbers, symbols, QR codes, barcodes, pictures, time, date, counter, etc.
Printing height 12.7mm
Printing distance 2-5mm???Distance between nozzle and object???
Ink capacity 42ml
Ink type Solvent ink cartridge Ink colour Black, Magenta, Cyan, Green
Printing material Wood, carton, stone, pipe, metal, plastic, aluminium foil, cable, etc Image Format JPG, BMP, PNG
Printing accuracy 300DPI
Printing speed 30m/min
Print area 12.7mm×500mm
Battery capacity 500mAH
Power 5V 1A
Continuous printing time 3 hours Standby time 3.5 hours
Power interface type-c
Weight 521g
Size 220*130*45mm
Additional Information:
Approx. Rs 18,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Machine Type | Handheld Inkjet |
| Max Print Height | 12.7 mm (0.5 Inch) |
| Max. Print Height | 12.7 mm (0.5 Inch) |
| Ink Type | Solvent Based |
| Automation Grade | Manual |
| Body Material | Plastic/ABS |
Communication mode Wi-Fi
APP Android, IOS
Status Display Green means ready status; blue means printing status; red means alarm status
Languages English, German, Arabic, Spanish, Russian, Japanese, Korean, Italian,
Portuguese, French, Hindi.
Printing Content Text, numbers, symbols, QR codes, barcodes, pictures, time, date, counter, etc.
Printing height 12.7mm
Printing distance 2-5mm???Distance between nozzle and object???
Ink capacity 42ml
Ink type Solvent ink cartridge Ink colour Black, Magenta, Cyan, Green
Printing material Wood, carton, stone, pipe, metal, plastic, aluminium foil, cable, etc Image Format JPG, BMP, PNG
Printing accuracy 300DPI
Printing speed 30m/min
Print area 12.7mm×500mm
Battery capacity 500mAH
Power 5V 1A
Continuous printing time 3 hours Standby time 3.5 hours
Power interface type-c
Weight 521g
Size 220*130*45mm
Explore More Products
© Ridhi Enterprise. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited