Pune, Maharashtra
GST No. 27APNPA6725L1ZK
Approx. Rs 11,070 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Printer Type | Handheld TIJ |
| Production Speed | 60 Piece/Min |
| Print Color | Monochrome |
| Print Height | Up to 12.7 mm |
| Printing Surface | Carton, Plastic, Pipe, Metal, Glass, Wood |
| Print Speed | 60mtrs/min |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 20 m/min |
| Model Name/Number | RE-FXD |
| Brand | RIDHI |
| Material | Plastic |
| Voltage | 16.8V |
| Weight | 1200g |
RE FXD Technical Parameters:
Function : Handheld print and On-line printing (Need sensor extra)
Printing Accuracy: 600 DPI
Printing Height: 1mm – 12.7mm (0.5 inch)
Automatic Print: date, time, batch number shift and serial number, etc.
Ink type: Quick-dry environmental ink, water-based ink and oily ink.
Ink color: Black, white, red, blue, yellow, green, invisible
Ink volume: 42ml (Usually can print 800,000 characters)
External Interface: USB, photoelectric interface, can directly insert a USB disk to upload info.
Control panel: Touch screen (4.3 inches)
Printing materials: board, carton, stone, pipe, cable, metal, plastic products, electronic, fiber board
Additional Information:
Approx. Rs 16,450 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Printer Type | Handheld TIJ |
| Production Speed | 60 Piece/Min |
| Printing Quality | 600 dpi |
| Print Color | Monochrome |
| Print Height | Up to 12.7 mm |
| Model Name/Number | TOUCH X |
| Brand | RIDHI |
| Ink Type | Water Based |
| Capacity | 3000000 Characters of 2mm size Per Cartridge |
| Printing Surface | Plastic, Glass, Metal, Carton |
| Material | Industrial plastic heavy duty |
| Display Type | 5.1 Inch screen |
| Print Speed | 60mtrs/Min |
| Automation Grade | Automatic |
| Display | Touch Screen |
| Usage/Application | Conveyor/Handy/Online |
| Weight 800gm including cartridge | Available with all spares to resolve any issue |
RE-TX Product Specification:
Shape features: Plastic shell and color touch screen
Dimension: L140*D53*H235mm(Including handle)
Net weight: 0.800 grams (Without ink box)
Screen Size: 5-inch touch-screen (10.8*6.5cm)
Count sequence
no: 1-8 digits
Environment: temperature 0-40 °C, humidity 10-80 %
External interface: Charging interface, RS232 serial port, USB port
Fast Drying color: black / white / red / yellow / blue / green
Cartridge Capacity: 42CC
Spray printing
distance: 2-5mm
Speed of printing: 60 m/min
Stored information: Unlimited storage
Jet printing height: 0.5 inch (Half inch)
Character type: High-def. printing character, dot matrix font, Simplified,
Traditional English
Printing pictures: All kinds of logo, pictures can be uploaded through USB disk
Printing accuracy: 300DPI
Power Parameter: DC 14.8V lithium battery
Additional Information:
Explore More Products
© Ridhi Enterprise. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited