Pune, Maharashtra
GST No. 27APNPA6725L1ZK
Approx. Rs 29,490 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Handheld Inkjet |
| Capacity | 70 m/min |
| Printing Technology | TIJ |
| Max. Print Height | 12.7 mm (0.5 Inch) |
| Mounting | Offline |
| Max Print Height | Up to 12.7 mm |
| Ink Type | Black |
| Automation Grade | Manual |
| Model Name/Number | B2 |
| Brand | Bentsai |
| Model/Type | INKJET |
| Ink Capacity | 42ML |
| Brand/Make | RE-BT-2 |
| Number Of Nozzles | 2 |
| Dimension | 4.3 inch Touch Screen |
| Memory | 50MB |
| Nozzle | 60 micron |
| Printing Area | 12.7mm |
| Supply Voltage | 60watt |
| Weight | 450gm |
An Inkjet Batch Coding Machine is a specialized industrial printer used to print variable data (like batch numbers, manufacturing/expiry dates, barcodes, QR codes, logos, and serial numbers) directly onto products or packaging. It’s widely used in industries like food & beverage, pharmaceuticals, cosmetics, electronics, and packaging.
Additional Information:
Approx. Rs 21,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Printer Type | Handheld TIJ |
| Printing Quality | 600 dpi |
| Print Technology | TIJ |
| Max Print Height | 12.7 mm |
| Print Color | Monochrome |
| Model Type | BENTSAI 6205 |
| Print Method | Handheld |
| INK TYPE | Solvent & Waterbase |
| BATTERY BACKUP | 16 HRS |
| WEIGHT | 410g |
Additional Information:
Approx. Rs 20,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Printer Type | Handheld TIJ |
| Print Technology | TIJ |
| Printing Quality | 600 dpi |
| Print Color | Monochrome |
| Max Print Height | 12.7 mm |
| Print Height | 12.7 mm |
| Print Resolution | 600 dpi |
| Model Type | RE BENTSAI 6205 |
| Print Method | Handheld |
| Capacity | 12.7mm |
| Packaging Type | Box |
Product labeling and packaging
Expiry dates and batch codes
Industrial part marking
Logistics and warehouse labeling
Event and ticket printing
Custom crafts and DIY projects
Approx. Rs 22,490 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Print Technology | TIJ |
| Printing Quality | 300 dpi |
| Printer Type | Handheld TIJ |
| Max Print Height | 12.7 mm |
| Print Resolution | 300 dpi |
| Print Height | 12.7 mm |
| Color Output | Color |
| Print Method | Handheld |
| NOZZLE | 12.7mm |
| Packaging Type | Box |
Additional Information:
Approx. Rs 26,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Print Technology | TIJ |
| Max Print Height | 25.4 mm |
| Print Resolution | 300 dpi |
| Ink Color | Black, White, Yellow, Blue |
| Ink Type | Solvent Ink |
| Printing Surface | Wood, Plastic, Carton, Metal, Glass |
| Interface | Touchscreen |
Approx. Rs 36,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Printer Type | Handheld TIJ |
| Print Technology | TIJ |
| Print Color | Monochrome |
| Max Print Height | 25.4 mm |
| Print Resolution | 300 dpi |
| Ink Color | Blue, Black, White, Yellow |
| Ink Type | Solvent Ink |
| Printing Surface | Plastic, Carton, Metal |
| Interface | Touchscreen |
| Usage | Batch Coding |
| Warranty | 1 Year |
RE-BENTSAI B30/35 1 inch handheld
Technical Parameters:
Machine Type: B30 - Water based model B35 – Fast drying model
Operating system: Linux
Display Screen: 4.3-inch color LCD capacitive touch screen
Machine interface: U disk interface, power adapter interface, photoelectric interface
Trigger mode: Hall sensor trigger, photo electric sensor trigger continuous printing
Status display: Green-ready status, blue-printing status, red light-alarm status
Jet printing content: text, number, symbol, picture, time, date, variable counter, variable QR code (QR code, DM code), variable barcode, variable text, etc.
Jet printing font: Vector font, dot matrix font
Jet printing accuracy: 300 dpi
Jet printing rows: up to 10 rows
Nozzle height: 25.4 mm (1 inch)
Jet printing distance: 2-5 mm (Distance between nozzle & object)
Jet printing speed: Fastest 30 m/min
Ink type: Water based/ solvent
Ink color: Solvent: red, yellow, blue, black, green, white, invisible
Water-based: red, yellow, blue, black, invisible
Ink capacity: 42 ml Working environment: 0-40°C
Working humidity: 10% - 80% RH Storage capacity: 512 MB
Power: input: AC 100-245V Output: 9V 2A
Height: 0.46KG (with battery)
Size: 136mm*49.9mm*232.65mmApprox. Rs 38,480 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Printer Type | Handheld TIJ |
| Printing Quality | 300 dpi |
| Print Technology | TIJ |
| Print Color | Monochrome |
| Max Print Height | 25.4 mm |
| Print Height | 25 mm |
| Print Resolution | 300 dpi |
| Print Method | Cartridge |
| Capacity | 25.4mm |
| Operating system | Linux |
| Display Screen: | 4.3-Inch Color LCD capacitive Touch Screen |
RE-BENTSAI B30/35 1 inch handheld
Technical Parameters:
Machine Type: B30 - Water based model B35 – Fast drying model
Operating system: Linux
Display Screen: 4.3-inch color LCD capacitive touch screen
Machine interface: U disk interface, power adapter interface, photoelectric interface
Trigger mode: Hall sensor trigger, photo electric sensor trigger continuous printing
Status display: Green-ready status, blue-printing status, red light-alarm status
Jet printing content: text, number, symbol, picture, time, date, variable counter, variable QR code (QR code, DM code), variable barcode, variable text, etc.
Jet printing font: Vector font, dot matrix font
Jet printing accuracy: 300 dpi
Jet printing rows: up to 10 rows
Nozzle height: 25.4 mm (1 inch)
Jet printing distance: 2-5 mm (Distance between nozzle & object)
Jet printing speed: Fastest 30 m/min
Ink type: Water based/ solvent
Ink color: Solvent: red, yellow, blue, black, green, white, invisible
Water-based: red, yellow, blue, black, invisible
Ink capacity: 42 ml Working environment: 0-40°C
Working humidity: 10% - 80% RH Storage capacity: 512 MB
Power: input: AC 100-245V Output: 9V 2A
Height: 0.46KG (with battery)
Size: 136mm*49.9mm*232.65mmAdditional Information:
Approx. Rs 26,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Print Technology | TIJ |
| Machine Type | Handheld Inkjet |
| Max Print Height | 12.7 mm |
| Max. Print Height | 25.4 mm (1 Inch) |
| Print Resolution | 600 dpi |
| Ink Type | Solvent Based |
| Automation Grade | Manual |
| Number of Print Lines | 5-8 Lines |
| Features | Touch Screen |
Approx. Rs 72,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Print Technology | Online Conveyor |
| Printing Quality | 300 dpi |
| Print Height | 12.7 mm |
| Capacity(Print/Min) | 200 |
| Ink Color | Black |
| Ink Type | Solvent Ink |
| Model Type | B62 |
| DISPLAY | 7 inch |
Additional Information:
Approx. Rs 22,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Print Technology | TIJ |
| Max Print Height | 12.7 mm |
| Print Resolution | 600 dpi |
| Print Height | 12.7 mm |
| Model Type | RE-BENTSAI 6205 |
| Print Method | Handheld |
| Packaging Type | Box |
Additional Information:
Approx. Rs 26,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Print Technology | TIJ |
| Max Print Height | 25.4 mm |
| Print Resolution | 300 dpi |
| Ink Color | Blue, White, Black, Yellow |
| Ink Type | Solvent Ink |
| Interface | Touchscreen |
Explore More Products
© Ridhi Enterprise. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited